«Powrót

Już tylko tydzień na złożenie PIT-a

Już tylko tydzień na złożenie PIT-a

Już tylko tydzień na złożenie PIT-a

Jeśli chcesz to zrobić szybko i wygodnie, wyślij zeznanie przez internet, za pośrednictwem e-deklaracji. Jest to najczęściej wybierany sposób rozliczenia się w 2016 roku, a liczba e-PIT-ów już w tej chwili przekroczyła liczbę zeznań papierowych.

Dodatkowym wsparciem podatników na ostatniej prostej do złożenia PIT-a, będą wydłużone godziny pracy urzędów skarbowych. W najbliższy czwartek i piątek (28 i 29 kwietnia br.) w województwie wielkopolskim będą one czynne do godziny 18:00 (nie dotyczy to urzędów wyspecjalizowanych, a więc Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu i Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu).

Z uwagi na układ kalendarza, ostatnim dniem na wysłanie PIT-a jest w tym roku 2 maja. Do 25 kwietnia Wielkopolanie złożyli ponad 1 mln 100 tys. deklaracji PIT za 2015 rok. Stanowi to 79% liczby zeznań, jaka została złożona za rok 2014 (dane te uwzględniają formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38). Dla porównania, w ubiegłym roku ponad 1 mln 900 tys. Wielkopolan złożyło łącznie niemal 1 mln 600 tys. deklaracji rocznych PIT za 2014 rok.

Spora część - bo niemal 640 tysięcy – tegorocznych PIT-ów to deklaracje złożone w formie elektronicznej. W Wielkopolsce prym pod tym względem wiedzie Poznań, z wynikiem niemal 94 tys. przesłanych e-PIT-ów. Stolica naszego województwa jest jednocześnie na 5 miejscu w skali całego kraju. W pierwszej 100-ce miast z największą ilością e-deklaracji znalazły się także Kalisz, Konin, Gniezno, Ostrów Wielkopolski, Piła oraz Leszno.

Tych, którzy rozliczenie z fiskusem mają jeszcze przed sobą, zapraszamy do korzystania z wstępnie wypełnionych przez administrację podatkową zeznań (PFR), czyli formularzy PIT-37 i PIT-38 z uzupełnionymi danymi, które wystarczy tylko pobrać, podpisać i wysłać elektronicznie. PFR PIT-37 (link otwiera nowe okno) i PFR PIT-38 (link otwiera nowe okno) za rok 2015 są dostępne na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie).