«Powrót

Finansoaktywni gimnazjaliści w Ministerstwie Finansów

Finansoaktywni gimnazjaliści w Ministerstwie Finansów

Finansoaktywni gimnazjaliści w Ministerstwie Finansów

Wizyta w Sejmie, siedzibie Telewizji Polskiej i zwiedzanie Ministerstwa Finansów to niektóre atrakcje przewidziane dla uczniów gimnazjów – zwycięzców ogólnopolskiego konkursu pt. „Finansoaktywni. Misja: Podatki". Prace najlepszego zespołu gimnazjalistów wybrano spośród 263 zgłoszonych na temat „Poznałem podatki, kojarzę korzyści".

19 czerwca 2015 r. w Ministerstwie Finansów, które zorganizowało konkurs, odbyła się uroczystość oficjalnego wręczenia nagród dla wyróżnionych zespołów.

„Edukacja finansowa może być ciekawa. To dowód, że podatki mogą być interesujące także dla młodzieży, a zarządzanie wspólnymi pieniędzmi jest ważne dla każdego" - powiedziała podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. „Z całego serca dziękuję wszystkim nauczycielom – opiekunom grup uczniowskich uczestniczących w konkursie – za zaangażowanie w przeprowadzeniu lekcji oraz zorganizowanie debaty z uczniami" - dodała minister.

Jak zauważyła, zainteresowanie zorganizowanym po raz pierwszy konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Minister wyjaśniła zebranym uczniom, że rolą Ministerstwa Finansów jest nie tylko przygotowanie i realizacja budżetu państwa, tak aby z posiadanych środków sfinansować wszystkie konieczne wydatki. To również edukacja ekonomiczna społeczeństwa. „Stąd pomysł na konkurs – aby młodym ludziom uwiadomić, po co płacimy podatki i na co je wydajemy" – wyjaśniła minister. „Cieszę się, że edukacja finansowa jest dla Was równie ważna jak dla nas" – zwróciła się do zebranych nauczycieli.

Izabela Leszczyna przekonywała gimnazjalistów, że nawet jeśli w tej chwili preferują np. kierunki humanistyczne, to nie sposób przewidzieć, jak w przyszłości będzie wyglądać ich kariera zawodowa i czy nie będzie związana np. z finansami. Zdaniem minister także w Ministerstwie Finansów są potrzebni specjaliści z różnych dziedzin, którzy spoglądają na finanse z innych perspektyw. „Ekonomia jest zbyt ważna, żeby zostawiać ją wyłącznie w rękach ekonomistów" – przypomniała znane powiedzenie minister Leszczyna. Zapewniła też, że Ministerstwo Finansów w przyszłości dołoży wszelkich starań, aby konkurs i oferowane w jego ramach materiały edukacyjne stawały się jeszcze bardziej profesjonalne.

Podczas wizyty w MF uczniowie zwiedzili też m.in. gabinet ministra finansów oraz reprezentacyjne sale.

***

Zadanie konkursowe polegało na nadesłaniu pracy pisemnej pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści", a także relacji z debaty przeprowadzonej na podstawie pracy. Zrealizowanie obu zadań możliwe było dzięki przygotowanym przez MF, w ramach programu materiałom edukacyjnym przybliżającym zagadnienia finansowe. Prace odzwierciedlają również i inwencję twórczą i wyobraźnię uczestników.

„Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do programu i tematu podatków. Ich praca była kreatywna i pokazała, że młodzież potrafi się odnaleźć w świecie finansów" ¬– powiedziała Alina Dyrcz-Kowalska, nauczycielka, opiekunka zwycięskiego zespołu. „Zwycięstwo i wycieczka do Warszawy bardzo nas ucieszyła – podróże kształcą, szczególnie, gdy można zwiedzić kluczowe miejsca, takie jak Sejm czy ministerstwo" – dodała. Podziękowania w imieniu uczestników i kadry pedagogicznej na ręce minister Izabeli Leszczyny złożył Jan Orłowski z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej z Suwałk, zwracając uwagę na atrakcyjne i bardzo przystępne materiały edukacyjne.

Program „Finansoaktywni. Misja: Podatki" spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Przystąpiło do niego ponad 500 szkół. Jego głównym celem było przybliżenie gimnazjalistom istoty płacenia podatków i płynących z tego korzyści. Program miał za zadanie pokazać relacje między płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo fundamentalnych obszarów życia codziennego, takich jak budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Lista wszystkich nagrodzonych prac znajduje się na stronie programu. Pomimo zakończenia konkursu nauczyciele w dalszym ciągu mogą pobrać materiały edukacyjne ze strony internetowej  www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno  w innym serwisie).

Pliki do pobrania

Przydatne linki

  • www.finansoaktywni.pl
    Portal programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów "Finansoaktywni – misja podatki"